Sos Tarifi

Neapolitan Pizza Sosu Tarifi

Neapolitan pizza sosu denildiğinde genelde herkesin aklına gelen; tencerede fokur fokur kaynayan zeytinyağı, domates, sarımsak ve kekik vb. karışımlardır. İnternet ortamında şimdiye kadar duyduğunuz tüm bu bilgileri unutun. Çünkü Neapolitan pizza sosu temelinde çok daha basit ve az malzemeli bir sostur.

3 Temel Malzeme: Zeytinyağı, Domates ve Tuz

Neapolitan sosunda bulunan temel malzemeler; zeytinyağı, domates ve tuzdur. Malzemelerin azlığı bir çoğunuz için hayalkırıklığı yaratmış olabilir ama unutmamanız gereken şu ki Neapolitan pizzada malzemelerin niceliği değil, niteliği önemlidir. Günümüzde sosyal medyada moda olan ucuz ve bol malzemeli ne olduğu belirsiz yemeklerle bir tutulmamalıdır.

Domates Sosu Sadece “Fırında” Pişer

Yukarıda malzemelerin daha nitelikli yani kaliteli olması gerektiğinden bahsettim. Neapolitan pizzalarda San Marzano bölgesinde yetişen tatlı domatesler ve soğuk sıkım üst kalite zeytinyağları kullanılır. Bu lezzetli ürünleri önden (tencere vb. kaplarda) pişirecek olursanız tüm aroma açığa çıkacak ve tekrar fırında ısıttığınız zaman zeytinyağı ve domatesler tüm bu lezzetini kaybedecektir. Bu sebepten dolayı Napolili’ler sosu pizzaya çiğ olarak sürmeyi tercih ederler.

Peki Sos Nasıl Hazırlanır?

Yapacağınız pizza sayısına göre kullanacağınız domates, zeytinyağı ve tuz (damak zevkinize bağlı) miktarını ayarlayın. Genellikle pizza başına 60 – 100 gr domates sosu kullanılır. Domateslerin kabuklarını soyun, büyük dilimler halinde kesin. Blender içerisine; domates dilimlerini, sızma zeytinyağını (1 pizza için yaklaşık 1 tk. yeterlidir) ve tuzu ekleyin. Burada dikkat etmeniz gereken malzemeleri su gibi olana kadar blenderden geçmemeniz. Blenderi en düşük hızda, kısa süre çalıştırın. Domates sosu çok incelmemeli ve sulanmamalı. Ayrıca domatesler çok suluysa, zeytinyağı ve tuzu eklemeden önce, farklı bir elinizle sıkarak domateslerin suyunu süzebilirsiniz.

Tebrikler artık sosunuz hazır!

Fesleğen Meselesi

AVPN standartlarına göre domates sosu yukarıda anlattığım gibi hazırlanmaktadır. Ancak bazı videolarda sosun içerisine fesleğen de eklendiğini görmüş olabilirsiniz. Bu yanlış bir işlem değil. Çünkü zaten Margherita üzerine bolca fesleğen ekleniyor. Dilerseniz sos içerisine de, önceden ekleyebilirsiniz. Benim fikrimi soracak olursanız, sosun içerisine bir tutam fesleğen koymak pizzanın tadına oldukça pozitif etki sağlıyor. Çünkü sos içerisine iyice işleyen fesleğen aroması sayesinde her dilimde daha homojen bir fesleğen tadı alınabiliyor.

2 Yorum

  • Tonguç

    Hep savunduğum sos budur ama anlatamıyorsun patron kısmına. Ben de hazırlarken fesleğen giriyorum ve vazgeçilmezim Sarımsak mükemmel👌

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected!
%d blogcu bunu beğendi: