Pizza Tarifi

Pizza Bianca Nasıl Yapılır?

İtalya’da domates soslu pizzalar “Pizza Rossa” ve domates sossuz pizzalar ise “Pizza Bianca” diye adlandırılır. Türkçe karşılığıyla kırmızı ve beyaz pizza anlamına gelmektedirler. Yani domates sosunun kullanılmadığı sadece peynir ve geri kalan malzemelerle yapılan tüm pizzalar Bianca kategorisindedir.

Malzeme Kullanım Miktarları:
(1 Adet Pizza İçin)

Karabiber: İsteğe Bağlı
Sızma Zeytinyağı: 6-7 gr
Mozzarella: 80-100 gr
Kültür Mantarı: 1-2 Adet
Fesleğen: 5-6 yaprak
Grana Padano vb: 5-7 gr

Tarif:

 • Mantarlar ince dilimler halinde kesilir ve (sadece az miktar tuzla) tavada sadece suyunu kaybedene kadar pişirilir ve farklı bir kapta soğumaya bırakılır.
 • Pizzanın üzerine eklenecek malzeme sırası şu şekildedir:
  Mozzarella > Grana Padano > Fesleğen / Mantar > Zeytinyağı / Karabiber.
 • Mozzarella, pizzanın boyutuna göre 80-100 gr arasında kullanılabilir.
 • Fırını önden 30-40 dakika ısıtın ve mümkünse pizza taşı kullanılamlıdır. Pizzamız fırına verilir ve yaklaşık 5-7 dk. (fırının gücüne bağlı), 250 °c veya daha üst ayarda pişirilip, servis edilir.

2 Yorum

 • Ekrem

  şefim ellerine sağlık ben bu Grana padano peynirini bulamam küçük bir ilçedeyim yerine fırında eriyebilen dil peyniri koyabilir miyim ? mozzerellayı buldum suda bahçıvan marka.

  • Zorbey Sevinc

   Merhaba, (evde yaparken) dil peyniri Mozzarella’nın güzel bir alternatifi olabilir ama Grana Padano yaşlı ve sert tadı olan bir peynir.Grana Padano yerine eski kaşar deneyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected!
%d blogcu bunu beğendi: